Roman Malček: Kríza zasiahla aj komunálnu techniku, využiť eurofondy je pre samosprávu ťažké
Súčasná kríza v dodávateľsko-odberateľských reťazcoch komplikuje situáciu aj v oblasti nakladania s odpadom. Mestá a obce, ktoré sa snažia realizovať projekty s podporou z eurofondov, musia navyše čeliť aj viacerým výzvam pre nevhodné nastavenie eurofondových výziev.
V reakcii na otázky Odpady-portal.sk to uviedol Roman Malček, odborník na odpadové hospodárstvo a majiteľ spoločnosti Redox, ktorá je dodávateľom komunálnej techniky.
V článku sa dozviete:
- aké sú aktuálne dodacie doby na trhu komunálnej techniky,
- ako rastú ceny techniky pre odpadové hospodárstvo,
- akú obchodnú politiku zvolil Redox,
- na aké problémy narážajú samosprávy pri čerpaní eurofondov,
- prečo je v súčasnosti podľa R. Malčeka žiadať o eurofondy kontraproduktívne a zbytočné.
Vozidlá pre slovenský trh nakúpili vopred
Rastúce ceny tovarov a služieb a predlžujúce sa termíny dodávok. To sú dve hlavné komplikácie, s ktorými sa v uplynulých mesiacoch stretávajú podnikatelia na Slovensku, ale aj v iných štátoch EÚ. Kríza sa pritom nevyhýba ani trhu s technikou pre odpadové hospodárstvo.
„Všetci prechádzame náročným obdobím, na ktoré sa Redox pripravil niekoľkonásobným zväčšením skladových zásob vozidiel a dielov. Ešte vlani sme objednali 110 podvozkov, ktoré v týchto dňoch postupne začínajú prichádzať k nám do Lučenca,“ priblížil R. Malček. Vďaka tejto obchodnej politike je Redox podľa jeho slov na súčasnú situáciu dobre pripravený.
Záujemcovia o nové vozidlá na zvoz odpadu si pritom podľa odborníka musia pri súčasnej situácii na trhu počkať na svoje „smetiarske auto“ aj výrazne viac ako rok.
„Je pravdou,že štandardné termíny dodania podvozkov sú dnes 12 až 18 mesiacov, k čomu treba pripočítať šesť mesiacov na montáž nadstavby u všetkých výrobcov, a to bez ohľadu na typ vozidla,“ reagoval R. Maček na našu otázku.
Slovenskému trhu naďalej dominuje Faun Rotopress
Okrem spomínaného predlžovania dodávateľských termínov je realitou súčasnej krízy prakticky vo všetkých sektoroch hospodárstva aj rast cien. V prípade komunálnej techniky aktuálne zdražovanie podľa majiteľa Redoxu korešponduje s rastom inflácie v ostatných výrobných sektoroch.
„Pre nás je kľúčové, že vieme a realizujeme servisné práce rovnako rýchlo ako v minulosti a že sme vybavení dostatočným množstvom skladových vozidiel pre slovenský trh na dva roky dopredu,“ zdôraznil R. Malček.
Zo zberových vozidiel,ktoré Redox ponúka, je podľa jeho slov medzi partnermi spoločnosti stabilne veľký záujem o osvedčené technológie, ale presadzujú sa i novinky.
„Aj v roku 2022 dominuje slovenskému trhu Faun Rotopress. Výrazný nárast predaja evidujeme u špeciálov Faun Variopress s hydraulickou rukou a úpravou na zvoz polopodzemných kontajnerov,“ uviedol R. Malček.
Samosprávy čelia problémom pri eurofondoch
Významná časť investícií v slovenskom odpadovom hospodárstve sa realizuje s podporou z eurofondov. Mestá a obce, nimi vlastnené podniky a ďalší oprávnení žiadatelia v uplynulých mesiacoch dostali príležitosť žiadať napríklad o príspevky na zberné dvory a komunálnu techniku, ale aj o dotácie na kompostárneči o podporu na budovanie zariadení pre mechanicko-biologickú úpravu odpadov(MBÚ).
Samosprávy majú podľa slov R. Malčeka o využitie aktuálnych výziev veľký záujem. Súčasná kríza a nastavenie výziev z Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) im však komplikujú situáciu.
„Podávanie nových žiadostí o príspevok v období máj – jún 2022, ktoré budú schválené a zazmluvnené možno koncom roka 2022, považujem za kontraproduktívne a zbytočné. Realizáciu projektov je nutné ukončiť do konca roku 2023, čo je nereálne z pohľadu dĺžky aktuálnych dodacích termínov akejkoľvek techniky, o stavebných prácach ani nehovoriac,“ vysvetlil R. Malček.
Roman Malček na Sneme ZOVP v máji 2022 | Foto: Odpady-portal.sk
Projekty, pri ktorých boli žiadosti o príspevok schválené v roku 2021, majú podľa jeho slov v súčasnosti veľmi veľký problém s dodržaním zazmluvnených dodacích termínov, ako aj vysúťažených cien. Oba parametre sú totiž v súčasnosti na úplne odlišných úrovniach ako vlani.
„Väčšina dodávateľov komunálnej techniky vrátane nás sa takmer nezúčastňuje na aktuálnych projektoch, nemá to význam,“ podotkol majiteľ Redoxu. Ako zároveň upozornil, čerpanie financií z nového programového obdobia 2021 – 2028 ešte vládne rezorty nespustili a programy z Plánu obnovy takmer vôbec nepodporujú projekty v oblasti odpadového hospodárstva.
„Takže samospráva si musí poradiť sama. Taká je realita,“ uzavrel R. Malček.
Súvisiace články
Týždenník TREND : Čistý a špinavý – projekt študentov Fakulty architektúry STU
„Naša téma poukazuje na jasnú voľbu každého z nás v akom prostredí chceme žiť. V čistom alebo špinavom a aký odkaz zanecháme...